PRAHA město kultury

13. října 2018 v 22:32
Ano, je to tak, Praha je perlou Evropy. Její historie na Vás dýchá vlastně na každém kroku. A v těchto nádherných "letních" dnech, probarvených neskutečnými odstíny podzimu je její atmosféra ještě intenzivnější.
Musím to napsat, dokud jsem toho plna.

Dnes jsem byla s dětmi, již po několikáté, ve Stavovském divadle. Lístky jsem kupovala v předprodeji někdy na jaře a ani jsem nedoufala, jak krásný den to zrovna bude.

Představení byla opera pro celé rodiny. Cílem těchto představení je přiblížit zábavnou formou a ukázkami z různých oper v podání profesionálů tento zapomínaný hudební žánr. Takhle bych to ve zkratce vysvětlila. Obě mé děti, i přes jejich velký věkový rozdíl, tyto představení milují.

Syn si vezme sako a košili a dcera se těší do krásných šatů. Tak by to podle mě mělo být, avšak dnešní představení mě doslova šokovalo. Že lidé chodí ve flanelových kostkovaných košilích a pohorkách, to už jsem si zvykla, ale fluorescentně svítivá teplákovka (horní i dolní díl) už byla MOC. A nebylo to zdaleka jediné značně nevhodné oblečení, které jsem pozorovala.

Seděli jsme ve třetí řadě a hned za mnou byl chlapec s matkou. Matka kašlala…., avšak chlapec se doslova dusil dávivým kašlem. Rušili celé představení a ještě mi plivali za krk. Snad když jsem nemocná, tak ležím v posteli, ne? Lístky prodám nebo věnuji, ale rozhodně nelezu pokazit celému divadlu představení a ještě je nakazit. "No jo, když je blbě mně, tak proč ne jim," to je to myšlení.

Snad nejhorší z celého představení bylo, že se až třetina lidí bavila. Opravdu to nebylo nudné. Samozřejmě, i kdyby bylo, já bych stejně mlčela, ale NEBYLO. Děti sebou šily a mluvily a dospělí? Místo aby posunky, stiskem či očima své ratolesti umlčeli, pustili se klidně do diskuse, jako třeba "kdy už to skončí nebo proč zpívá tak vysoko, popřípadě, že je to hodně známá árie…" Prostě katastrofa.

Tak asi polovina lidí byla duševně i fyzicky na fotbalovém zápasu vesnických týmů. No co? Až se jich někdo zeptá, co o víkendu dělali, mohou po pravdě říct, "Byli jsme ve Stavovském divadle na OPEŘE".

Že měli svítivou teplákovku a nezavřeli hubu, to samozřejmě zatají.
Dnes už i moje děti tyto postřehy ventilovaly.

"Proč sem do Prčic lezou, když je to nebaví?" prohlásil syn naštvaně. "Maminko, a proč ten nemocnej chlapeček nebyl v posteli?" dodala dcera.

NEVÍM, taky by mě to MOC zajímalo. Zřejmě mají v hlavě brouky či jinou havěť a nebo tam mají jen totálně nas…..
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Natas Natas | Web | 14. října 2018 v 10:38 | Reagovat

S tou kulturou v Praze to není tak horké. Už je to roky, co mě zaujala nějaká opravdu zajímavá výstava. Do divadla chodím pravidelně, 1-2 ročně. Občas nějaké to literární čtení, vernisáž a je mi blivno. Jednou v Karlínském divadle vedle mne usnula pani a aby té ostudy nebylo málo, začala chrápat. Víc jak trapné. Že chodí do divadla nemocní nebo se chovají jako na fotbalovém zápase, je bohužel smutná realita. A to nemluvím o tom, co občas vypustí z huby. Každý ať si nosí, co chce, ovšem nějaký dress code by to chtěla dodržovat. Co říct na to, když si do divadla přijde chlap v košili s havajským vzorem a ženská v rudých bordel kozačkách do půlky stehen. Snad jen to, že je to bordem, o tom žádná.

2 K. K. | E-mail | Web | 14. října 2018 v 15:05 | Reagovat

Chodím docela často do divadla a taky většinou nestačím zírat.

Asi nejhorší bylo, když jsme se školou šli do Opery na balet - Popelku - a za mnou seděla babička s vnučkou - ta vnučka už byla celkem velká, mohlo jí být tak 10, ale babička jí celý představení popisovala děj, co se tam děje. To bylo tak děsně otravný a úplně mi to zkazilo zážitek, teď bych ji už poslala někam (nehledě na to, že to snad to dítě muselo chápat i bez výkladu, pokud nebylo úplně blbý).

Pak mě ještě dostala návštěva koncertu v zahradách parlamentu - celý sem to popsala zde: http://sweetsymphony.blog.cz/1408/jak-me-sokovali-lide , ale ve zkratce - lidi obsadili trávníky, i když jim nějaký dva hlídači furt říkali, že tam nemají co dělat, ženský tam přebalovaly svoje děti, nechaly je kadit do nočníků... No taky zážitek.

3 K. K. | E-mail | Web | 14. října 2018 v 15:07 | Reagovat

[1]: Ježíš, ale to se musím přiznat, jednou jsem byla v divadle, strašně utahaná, to představení mě šíleně nudilo a začala jsem usínat taky. :D Naštěstí se mi to nepovedlo, a už vůbec jsem nechrápala, ale to sebezapření bylo šílený. A jak píšu výše, do divadel chodím dost často a ráda, nevím co se mi to tenkrát stalo. :D

4 Platan Platan | E-mail | Web | 14. října 2018 v 20:42 | Reagovat

Brouky a háveď majú radi fekálie, čiže je dosť možné, že tam majú aj nasrané aj tú háveď :-D Mne je obliekanie úplne fuk na príležitosť ako divadlo, ale rušiť ostatných je cez.

5 janabruzkova janabruzkova | 14. října 2018 v 23:49 | Reagovat

[1]:[2]:[4]: Jsem ráda, že mě chápete. Já byla včera tak vytočená, to se snad ani nedá popsat. A ještě k tomu jsem se styděla. Stejně se stydívám za hranicema za své spoluobčany, kteří na sebe často upoutávají pozornost svým NEVHODNÝM chováním.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama